Om Aalborg Svømmeklub
Undervisning
Konkurrence
Vandpolo
Dykker
A.S.V.
AS shop
Aalborg Svømmeklub
   
Sitemap Print
 

AS 1

 
 

AS1 er for klubbens hurtigste svømmere.

Aalborg Svømmeklubs AS1 hold kæmper med om medaljerne til de Danske mesterskaber på seniorniveau.

Svømmerne på AS1 og har mulighed for at træne 10 gange om ugen plus styrketræning. Der er individuelle aftaler omkring træningsmængden på holdet.

Holdet træner hver uge fem pas på langbane og fem pas på kortbane og der er altid to trænere på kanten.

De økonomiske forhold for svømmerne på holdet er yderst attraktive, med en lav egenbetaling til stævner & træningslejr. Du kan se klubbens bonusordning (Top Svøm)  på hjemmesiden.

For at svømme på AS1 (se kravtider her) skal man være villig til at overholde de krav trænerne stiller omkring træningen og sportsligt niveau.

Du kan herunder se træningstiderne og en kort profil af trænerne, lederne og de aktive.


Træningstider:
Mandag Tirsdag Onsdag Torsdag Fredag Lørdag

Svømning
5.45-7.30


Østre Alle

Svømning
5.45-7.30
(7.30-9.00)

Østre Alle

FRI

Svømning
5.45-7.30
(7.30-9.00)

Østre Alle

FRI Dryland
8.00-9.00
Svømning
9.00-11.00

Svømmeland

Svømning
16.00-18.00
Dryland
18.00-18.45

Svømmeland

Svømning
16.15-18.00
Styrke
18.00-19.30

Svømmeland

Svømning
16.00-18.00
Dryland
18.00-18.45

Svømmeland

Styrke
16.15-18.00
Svømning
18.00-19.30

Svømmeland

Dryland
15.30-16.00
Svømning
16.00-18.00

Svømmeland

FRI


Cheftræner:

Ass.træner:

  • Katarina Skafgaard Thomsen
    Mobil: 2636 8969
    E-mail: katarina@skafsgaard.dk

  • Lasse Høj Christensen
    Mobil: 2328 9490
    E-mail: lasse0794@gmail.com

  • Daniel Ramskov Jørgensen
    Mobil:5160 6866
    E-mail: DAR@ucn.dk


Holdleder:

Turleder:





    AS 1 og AS Elite Svømmere:
    1. Amalie Bærentsen 
    2. Camilla Brøgger-Andersen  
    3. Camilla Ottesen
    4. Jackie Gade
    5. Janus Meinert
    6. Johanne M. Poulsen
    7. Katrine Buhk Villesen 
    8. Lawrence Langley
    9. Line Jørgensen Bruun
    10. Lisa Rijkhof
    11. Lisa Serup Schøn 
    12. Mie Østergaard Nielsen (NTC)
    13. Nicolas Blanch
    14. Oliver Nørgaard Frost
    15. Rune Nørgaard
    16. Thomas Schiby
    17. Victoria H. Pallesen
    18. Viktor Bromer (NTC)



    Aalborg Svømmeklub - Skydebanevej 1 - 9000 Aalborg - Telefon: 98 10 38 77 - E-mail: kontor@aalborgsvommeklub.dk
     
    sitelist.html