Om Aalborg Svømmeklub
Undervisning
Konkurrence
Vandpolo
Dykker
A.S.V.
AS shop
Aalborg Svømmeklub
   
Sitemap Print
 

AS 3

 
 

AS 3 er for klubbens bedste årgangssvømmere, hvor aldersgrupperne fordeler sig på 11-14 år for piger og 12-15 år for drenge. AS 3 er første hold i konkurrenceafdelingen, hvor der morgentrænes. I sæsonen 2018/2019 er årgangene fordelt således: 2005+2006+2007 for piger og  2004+2005+2006 for drenge.

Der bliver i den daglige træning lagt vægt på udvikling af svømmemæssige/tekniske færdigheder for den enkelte svømmer - men også sociale færdigheder, udvikling af kollektivt sammenhold og det gode træningsmiljø er vigtige udviklingsområder på AS 3. Der stilles en række krav til den enkelte svømmer, herunder krav til fremmøde, socialt engagement, stævnedeltagelse og almindelig god ihærdighed & umage.

Den ugentlige træning består af nedenstående vandpas, og supplerende landtræning. Udvikling af balance, kropsbevidsthed, corestyrke og motoriske færdigheder samt skadesforebyggende øvelser danner rammen om landtræningen. 

Har du spørgsmål til træning på AS 3, kan du rette henvendelse til den ledende træner.

Træningstider:
Mandag Tirsdag Onsdag Torsdag Fredag Lørdag


Svømning
05.50-07.20
(dør åben fra 05.35)

Sofiendal 
  Svømning
05.50-07.20
(dør åben fra 05.35)

Sofiendal 


Svømning
7.00-9.00
Dryland
9.00-10.00

Svømmeland 


Landtræning: 17.30-18.30


 Gl.Hasseris skole


Svømning: 16.00-17.30
Udstrækning: 17.30-18.00

Østre Alle

Dryland
16.00-16.30
Svømning: 16.30-18.00

Østre Alle

Svømning
15.30-17.00


Sofiendal 

 

 



Ledende træner


Ass. Trænere


L
andtrænere


Holdleder

 Svømmere:
  1. Alma Bach Larsen
  2. Amalie Kirkegaard
  3. Asgar Knakkergaard
  4. Casper K Johannesen
  5. Caroline Hyltoft
  6. Christoffer Petersen Voldbjerg 
  7. Emilie Pedersen
  8. Inas Ilic
  9. Jazmin Jensen
  10. Jeppe Moeslund Lausen
  11. Joost Rijkhoff
  12. Kristiane Frøslev
  13. Laura Søndergaard Olesen
  14. Livia Weidick Frische
  15. Line Gjelstrup
  16. Louise Lie Thisted
  17. Luanna Russo Danmark Børgesen
  18. Marcus Juul Jørgensen
  19. Mikkel Kiefert Kristensen
  20. Morten Hessing Kobbelgaard
  21. Nikoline Hedelund Madsen
  22. Sebastian Thorhauge Jacobsen
  23. Simon Kutsko Jensen
  24. Stine Mejdahl
  25. Storm Jensen
  26. Victoria Amdi Brinkmann
  27. William Bundgaard



Nyheder
Nytårs hilsen 2019 
Året 2018 har som de foregående år været et meget aktivt år i Aalborg Svømmeklub...
[læs mere]
02-09-2018
Nyheder - Polo
Vandpolo i Vestre Fjordpark.
Vandpolo bane etableres i Vester Fjordpark.
[læs mere]
17-04-2017
Nyheder - Undervisning
DM i bassinlivredning
[læs mere]
09-04-2017
Lidt nyt fra undervisningsafdelinge...
Skolesvømning - nye tiltag i samarbejde med SVØM - Månedens medarbejder
[læs mere]
12-03-2017
Ny chefinstruktør ansat
[læs mere]
27-06-2016
Trænger du til et velfortjent afbræ...
[læs mere]
09-12-2013
Træningslejr AS3
[læs mere]
12-03-2014
Information
Ind- og udmeldelse
[læs mere]
09-01-2014
Aalborg Svømmeklub - Skydebanevej 1 - 9000 Aalborg - Telefon: 98 10 38 77 - E-mail: kontor@aalborgsvommeklub.dk
 
sitelist.html